SAĞLIK BAKANLIĞI SERTİFİKALI ve ÇALIŞMA BELGELİ GELENEKSEL TIP ÜNİTEMİZ ÖZEL DEVA HASTANESİNDE hizmet vermektedir.

Sülük Tedavisi Nedir? Nelere İyi Gelir?

Sülük tedavisi nedir? nelere iyi gelir? adlı yazıma hoşgeldiniz.

Sülük Tedavisi Nedir?

Sülük TedavisiTarihsel bir tedavi yöntemidir. Tıbbi sülük olarak isimlendirilen Hirudo Medicinalis, Hirudo Verbana ve Hirudo Orientalis adı verilen hayvanlar kullanılarak yapılan bir tedavi yöntemidir. Tedavide sülüğün vücutta bulunan durağan kanı boşaltmasının yanı sıra sülüğün salyasında bulunan 106 değişik enzim sayesinde şifa sağlamaktadır.

Sülük Tedavisi ‘nin Faydaları Nelerdir?

  • Sülük tedavisi behçet hastalığı, glokom, göz tembelliği, görme sinirlerinin travma sonucu hasara uğraması gibi pek çok nedenle kör kalma riski ile karşılaşan kişilere iyi gelmektedir. 26 yıldır gözleri görmeyen ve kendisine tıbbın bir çare sunamayacağı söylenen bir hastanın sülükle iyileştiği haberi, bir dönem ülke gündemine düşen meşhur haberlerdendir.
  • Sülüğün doku zedelenmelerinde onarıcı etkiye sahip olduğu, ameliyat yaralarını dahi iyileştirdiği tespit edilmiştir. Hatta vücuttan kopmuş organların dikiş sonrası kaynamasında da da etkilidir.
  • Kalp krizi geçiren hastalarda ve kalp yetmezliği olanlarda kanın koyulaşması büyük tehlike oluşturmakta; sülük kanı incelterek hayatî koruma sağlamaktadır.
  • ‘Huzursuz bacak sendromu’ diye adlandırılan; geceleri bacaklarda huzursuzlukla ve gün içerisinde ağrıyla kendini gösteren problemde ağrıları dindiricidir. Artroz artrit gibi eklem hastalıklarında; varis, varikosel, hemoroid gibi damarsal yetmezlik problemlerinde etkili olup her türlü damar tıkanıklığı sülük sayesinde açılabilir.
  • Sülük kandaki toksinleri eritip emdiği için hem vücudun direncini artırır, hem de zindelik kazandırır. Sülük damardan ayrıldıktan sonra akan kan da toksin içerdiği için, müdahale edilerek durdurulmamalıdır.
  • Egzama tedavisinde öncelikle kuyruk sokumuna, daha sonra karaciğer arkasına sülük vurmak; kaşıntıyı ve yaraları gidermekte etkilidir.
  • Yapılan çalışmalarda yürümeye engel felç hastalığı ve birtakım kas bozuklukları da sülükle tedavi edilebilmiştir. Antiromatizmal etkili enzimiyle bel ve boyun fıtığı ağrılarına iyi gelmesi, hatta erken dönemde bu fıtıkları iyileştirmesi de sülük tedavisi faydaları arasındadır.

Sülük tedavisi hangi hastalıklara iyi gelir?

Sülük TedavisiSülük tedavisi, atardamar ve toplardamar tıkanıklıkları başta olmak üzere birçok dolaşım sistemi hastalığında, varis, iltihaplı ve iltihapsız eklem romatizmalarında son derece faydalı etkilere sahiptir.

Sülükle tedavi ayrıca epilepsi çeşitlerinde, yumuşak doku romatizmalarında, felç, kısmi felç, sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarında, hemoroitte, göz tansiyonu (glokom) ve buna bağlı görme kayıplarında, migrende ve her türlü baş ağrısı, yüksek tansiyon, troide bağlı şişmanlık, astım ve bronşial hastalıklar, yanık vakaları, iyileşmeyen yaralar ve ameliyat izleri, kangren, Meniere hastalığında ve bazı işitme kayıplarında başarıyla kullanılmaktadır.
Bunların yanı sıra sülük tedavisi ortopedi ve rekonstrüktif cerrahi kapsamında, kangren gelişmekte olan kopuk organ tamirlerinde de tüm dünyada yaygın biçimde kullanılmaktadır.
Sülüğün güçlü antioksidan etkisi nedeniyle koruyucu tıpta da kullanımından bahsetmek gerekir ki; yılda bir defa yapılan sülük tedavisi, o yıl içinde enfeksiyonlar başta olmak üzere birçok hastalığa karşı koruyucu etki göstermektedir.