SAĞLIK BAKANLIĞI SERTİFİKALI ve ÇALIŞMA BELGELİ GELENEKSEL TIP ÜNİTEMİZ ÖZEL DEVA HASTANESİNDE hizmet vermektedir.

Hacamat Nasıl Yapılır ?

Hacamat Nasıl Yapılır ? Kimlere Uygulanmaz ?  Bunlarla ilgili biraz bilgi verelim.

Hacamat Nasıl Yapılır ?

Hacamat Tedavisi Neşter veya Jiletle yapılır. Şişe, kupa veya bardaklar ağrıyan bölgelere tutturulur. Şişeler bir miktar ağrıyan bölgede pis kanı toplar şişelerin bir miktar beklemesi sonucunda orası iyice uyuşur sonra şişeler çıkarılır ince ince jiletle kesikler atılır. Şişeler tekrar çizik atılan yerlere takılır böylece vücuda zarar veren fazla ve pis kanlar o şişede toplanır.

Hacamat Nasıl YapılırYapacağınız bölge belirlendikten sonra, derinin neşter yardımı ile çizilmesinin ardından çizilen bölge herhangi bir aparat yardımı ile örneğin, bardak, şişe, boynuz, vakum, kullanılarak emme gücü vasıtasıyla kirli kanın çekilmesi suretiyle yapılır.

Örnek vermek gerekirse Peygamberimiz baş ağrısından dolayı alnının her iki yanından, zehirlenmeden dolayı her iki omuz başı arasından ,topuğundaki bir incinmeden dolayı da ayağının üzerinden kan aldırmıştır.

Modern ve hijyenik Hacamat kupaları 30 saniye ila 2  dakika arası hacamat uygulanacak bölgeye vakumlanır. Bu vakumlama ile vakumlanan bölgedeki pis kanı toplar.

Hacamat kupalarının  yeteri kadar beklemesi sonucunda orası iyice uyuşur sonra kupalar çıkarılır ince ince neşter/bistrü ile kesikler atılır, (0.5cm uzunluğunda, 1-2 mm arası derinlikte)  sonra kupalar tekrar çizik atılan yerlere takılır böylece vücuda zarar veren fazla ve pis kanlar o kupa  içinde toplanır.

Hacamat’da Hijyen ve temizlik çok önemlidir. Atılan bu çizikler 1 günde iyileşir, atardamar veya kılcal damarlara asla zarar vermez.

Hacamat Kimlere Uygulanmaz ?

Hacamat uygulaması, yapılabilmesi için bazı sağlık şartları bulunmaktadır, bu şartları karşılamadığınızda hacamat yarardan çok zarar verebilir. Bundan dolayı hacamat uygulanmadan önce dikkat edilmesi gereken şartlara mutlaka dikkat edilmelidir.

Adet döneminde bulunan kadınlara uygulanmaz.

Hamile bayanlara uygulanmaz.

Anemi rahatsızlığı bulunan ve hemoroid gibi kan kaybı yaşayan kişilere uygulanmaz.

Hacamat Nasıl Yapılır

Protein eksikliğine bağlı olarak ödemi bulunan kişilere hacamat uygulanmaz.

Kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilere uygulanmaz.

Aşırı terleme rahatsızlık bulunan kişilere uygulanmaz.

70 yaş üzeri kişilerde hacamat yapılması uygun değildir.

Panik atak geçirenler

Düşük tansiyon hastalığı olanlara

 Kataraktı olanlara

Diyaliz ve hemofili hastalarına

 Aşırı heyecanı olanlara