SAĞLIK BAKANLIĞI SERTİFİKALI ve ÇALIŞMA BELGELİ GELENEKSEL TIP ÜNİTEMİZ ÖZEL DEVA HASTANESİNDE hizmet vermektedir.

Akupunktur Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Akupunktur Nedir ? Nasıl Yapılır ? adlı yazıma hoşgeldiniz.

Akupunktur Nedir ?

Akupunktur NedirÇok eskilerden beri Çin’de uygulanan ve Çin’den  tüm dünyaya yayılan vücuda iğne batırmalı bir tedavi şeklidir. Zamanın papazları o zamanlar akupunktura “cizvit” derlermiş. Latince kökenli olan aku (iğne) punktur (batırmak) anlamına gelir. Çinliler de akapunkturu “Uygur Türklerinden” öğrenmişler. Vücudun belirli noktalarına altın iğneler batırılarak bir çok hastalığa şifa olduğu bilinmektedir.

Vücudun belirli noktalarına ince uçlu özel iğneler batırılarak yapılan tedavi; ağrı, halsizlik gibi birtakım belirtiler ve psikolojik problemlerde de rahatlama sağlıyor. Bununla birlikte akupunkturun, kanserden veya tedavi sürecindeki yan etkilerinden kaynaklanan pek çok şikayeti azalttığı biliniyor.

Akupunktur nedir ? Alternatif tıpta akupunktur ile cilt bakımı, baş ağrısı, felç tedavisi, kilo verme ve zayıflama, bağımlılık tedavisi, cinsel tedavi, reflü, romatizma, uykusuzluk, sigara bırakma, panik atak tedavisi gibi bir çok hastalığa çare bulunuyor.

Akupunktur Nasıl Yapılır ?

Akupunktur NedirAkupunktur noktalarının uyarılması iğne, lazer, ısı, elektrik akımı ve basınç ile sağlanıyor. Günümüzde en yaygın uygulanan akupunktur yöntemi olarak paslanmaz çelik iğneler kullanılıyor. İğnelenecek yer uygun şekilde dezenfekte edilip, sonrasında steril ve tek kullanımlık iğneler tatbik ediliyor. Uygulama tercihen hasta sırtüstü ya da yüzükoyun yatarken yapılıyor. Uygulamada hekimin tercihi ve hastanın tıbbi durumuna göre kulak kepçesi, baş, kollar, bacaklar ya da gövde üzerindeki diğer noktalar kullanılabiliyor.

 

Akupunktur tedavisinde istenen etkinin elde edilebilmesi için, seans süresinin 20-40 dakika arasında olması gerekiyor. Hastanın yakınmalarının şiddetine ve tedavi edilecek tıbbi durumun özelliğine bağlı olarak toplam seans sayısı ve sıklığı hastaya göre değişiklik gösteriyor. Örneğin yeni başlamış şiddetli bir bel ağrısının başlangıcında tedavi günaşırı uygulanıyor. Ağrı şiddeti azaldıkça seansların da arası açılıyor. Daha sonra haftalık seanslarla hasta izleniyor. Ağrı sendromlarında ortalama seans sayısı ise 8-12 arasında değişiyor.